Kadir Has Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Akademisi

Kazandıran Müzakere Becerileri


Başlangıç Tarihi: 5 Şubat 2021 - 5 Mart 2021 Her Cuma / Saat: 19:00-21:00 arası
Süre: 5 hafta / 10 saat

Kadir Has Üniversitesi Öğrenci ve Mezunlarına % 50 İndirim Uygulanmaktadır.

Müzakere kimimiz için doğal bir yetenek, kimimiz için ise hatalarımızdan ders çıkararak öğrenmeye çalıştığımız bir beceri.  Eksikliğini, önemini ve bize her zaman gerekli olduğunu belki tam olarak fark edemiyoruz. Müzakere becerilerimiz yeterli değilse emeklerimiz boşa gidebiliyor, hatta bilmeden birçok fırsat kaçırıyoruz. Oysa iş hayatımızda başarılı olmanın en önemli unsurlarından biri müzakere becerisi.

“İş hayatında hak ettiğinizi değil, müzakere edebildiğinizi kazanırsınız” sözü boşuna söylenmemiş. Başarıya götüren, kazandıran müzakerenin bazı kuralları ve ilkeleri var. Mesele bunları bilip doğru uygulayabilmekte ve yanlış bildiklerimiz varsa onlardan kurtulmakta. Deneye yanıla, el yordamı ile ilerlemeye, yani vakit kaybederek öğrenmeye çalışmak doğru değil. Müzakerenin eğitim alarak, okuyarak ve mutlaka uygulayarak öğrenilebilecek bir yetkinlik olduğunu söyleyebiliriz.

Bu eğitim müzakereyi doğru yönetebilmenin esaslarını, hangi durumlarda hangi adımları atmanın doğru olacağını ve tarafların kazançlı iş birlikleri kurabileceği anlaşmalara götüren ilke ve davranışları ortaya koyuyor.


Eğitim Bilgileri

İş Müzakereleri için Hazırlık ve Planlama 

Müzakere–Pazarlık ayrımı

Hedeflerin belirlenmesi

Anlaşma alanlarının tespiti

Birlikte Karar vermeyi kolaylaştırıcı adımlar

Doğru bilinen yanlışlar 

İş Müzakerelerinde İletişim Esasları 

Etkin Konuşma ve Dinlemenin unsurları 

Algı yönetimi

Beden dili ve Hitap Tarzlarına ait Şifrelerin Çözülmesi 

İletişim Engellerini aşmak, Yanlış anlaşılmayı önlemek 

İnce ayarlı Sorular sormak

İş Müzakerelerinde Çatışma Yönetimi  

Problem çözmenin Unsurları 

Çıkarlara odaklanmak

Oyun teorisi ve müzakere 

Seçenek Oluşturmak, 

Tarafsız Ölçütler Kullanmak, 

Çerçeveleme Etkisi ve Yönetimi 

İş Müzakerelerinde Güç Kaynakları 

Müzakerelerde İkna Gücünün Esasları 

Taviz verme ve alma yönetimi 

Dört boyutta B-Planı hazırlığı ve yönetiminin esasları 

Çıpa Etkisi ve yönetimi

İş Müzakerelerinde Performans Esasları

Süreci rahatlatacak ve anlaşmaya götürecek Soruların sorulması

Çatışmadan Uzlaşmaya giden yollar

İş Müzakerelerinde Zor durumları Aşmak 

İtirazları Karşılamak

Farklı müzakereci tipleri ve Başa Çıkma Yolları 

Empoze, Blöf, Ültimatom, Tehdit ve Hileler ile Başa Çıkma Yolları 

Necil Beykont, Kadıköy Anadolu Lisesinden sonra Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesinden Lisans ve Yönetim Bilimleri Yüksek Lisans dereceleri ile mezun oldu. İkinci Yüksek Lisans diplomasını ABD Indiana Üniversitesinden MBA programını tamamlayarak aldı. Uluslararası satış, ticaret ve temsilcilik konularında dünyaca tanınmış çok uluslu firmalarda 14 yıl çalıştı. Bu çalışma döneminde ABD, Batı Avrupa, Uzak Doğu ve Japonya ile Türk firmaları arasındaki ticari faaliyetleri gerçekleştirerek önemli deneyimler kazandı.

ABD, Avrupa ve Orta Doğu pazarlarında varlık göstermesine katkıda bulunduğu Türk firmalarında yöneticilik yaptı. Bu ülkelerdeki yoğun iş gezilerinde satış, pazarlama ve ihale süreçleri konularında çalışarak uluslararası iş müzakerelerini yönetti. 

Yirmi yılı aşkın profesyonel deneyiminin tamamını uluslararası platformlarda edinen Necil Beykont, 2005 yılından bu yana kendi hazırladığı eğitimleri kurumsal katılımcılara vermekte ve uluslararası ticaret ve yönetim danışmanlığı yapmaktadır. 2009 ve 2010’da İstanbul Bilgi ve Bahçeşehir Üniversitelerinde müzakere derslerinin başlamasını sağladı. Kurumsal eğitimlerine ilaveten halen Bahçeşehir Üniversitesi’nin Öğretim Görevlileri arasındadır. “Kazandıran Müzakere” kitabının yazarıdır. (Kuraldışı yayınları, Ekim 2020)


1000 TL (KDV Dahil)

Yazılım ve Uygulama KHAS Bilgi Teknolojileri Direktörlüğü