Mekan Tasarımında Renk Kurgusu Eğitimi

Çevrimiçi
Başlangıç Tarihi: 8 Ekim 2022
Süre: 6 Saat / 2 Gün

Renklerin psikolojik etkilerinin olduğu artık bilinen bir gerçek. Hal böyle olunca içinde bulunduğumuz fiziksel çevrede kullandığımız renkler de nasıl hissettiğimiz üzerinde büyük önem taşıyorlar. Ayrıca estetik görünümler yaratmak da renkleri ahenkli bir şekilde kullanmaktan geçiyor.

Tüm bunların yanında yarattıkları illüzyon etkileri var ki… Bir odayı olduğundan daha büyük ya da küçük gösterebilir ya da daha neşeli veya kasvetli…

Dolayısıyla yaratmak istediğimiz fiziksel mekan için yaptığımız renk seçimleri estetik algı üzerinde etkin olduğu kadar verdiği hisler, yaptıkları çağrışımlar dolayısıyla maruz kalan kişinin ruh halini de etkiliyor.

Bu noktada her nevi mekanımızı tasarlarken ya da onu elden geçirip renk uygulamalarıyla değişiklikler yapmak aşamasında etkin seçimler yapabilmek üzere renkleri yakından tanıyoruz.

Mekanımız aktif mi dinlendirici mi olsun istiyoruz?

Kendimiz içindeyken nasıl hisler yaşamak istiyoruz?  Bu mekanı ziyaret edenler nasıl hissetsin?

Mekan sahibi olarak kendimizle ilgili nasıl bir mesaj vermek istiyoruz? (Ya da bir başkası için bu anlamda rehberlik yapıyorsak mekan sahibiyle ilgili olarak...)


Renkleri psikolojik olarak değerlendirirken etkin renk kombinasyonlarını da renk formülleri üzerinden değerlendireceğiz.


Eğitim Bilgileri

Mimarlar, endüstri mühendisleri, film / reklam filmi gibi görsel yapılar içinde ya da organizasyonlarda mekan tasarımı yapanlar ile kendi mekanlarını dekore etmek isteyenler ve tabii ki renklere ilgi duyan herkes.

Bu atölye ile hem zevkimize hem de amacımıza uygun seçimler yapmak konusunda yol katediyoruz.

Renkleri yakından tanıyarak renk paleti nasıl oluşturabileceğimizi öğreniyoruz.

Renkleri birbirleriyle & tasarımı oluşturan objelerle bir araya getirirken dikkate alınması faydalı olacak detaylar,

Renk psikolojisi

Bebek odasından, çalışma odasına ya da bir davette, organizasyonda yaratmak istediğimiz mekanın enerjisine göre renk seçimlerini nasıl yapabiliriz? Bu yönde rehberlik edecek renk formüllerini değerlendiriyoruz.

Hikayesi olan mekanlar yaratmak üzere kurgu nasıl yapılır?

Renkleri hem psikolojik, hem de estetik olarak etkin bir şekilde kullanarak kendini ve sahibini ifade eden mekanlar yaratmak. 

8 Ekim 2022 Cumartesi - 10.00-13.00

9 Ekim 2022 Pazar - 10.00-13.00

Aslı Gürsözer

650 TL (KDV Dahil)

Khas Mensubu Akademisyen & İdari Personeline, Khas Mezun & Öğrencilerine %50 indirim imkanı bulunmaktadır.

Yazılım ve Uygulama KHAS Bilgi Teknolojileri Direktörlüğü