Mekan Tasarımında Renk Kurgusu Eğitimi

Çevrimiçi
Başlangıç Tarihi:
Süre: 9 Saat / 3 Gün

Renklerin psikolojik etkilerinin olduğu artık bilinen bir gerçek. Hal böyle olunca içinde bulunduğumuz fiziksel çevrede kullandığımız renkler de nasıl hissettiğimiz üzerinde büyük önem taşıyorlar. Ayrıca estetik görünümler yaratmak da renkleri ahenkli bir şekilde kullanmaktan geçiyor.

Tüm bunların yanında yarattıkları illüzyon etkileri var ki… Bir odayı olduğundan daha büyük ya da küçük gösterebilir ya da daha neşeli veya kasvetli…

Dolayısıyla yaratmak istediğimiz fiziksel mekan için yaptığımız renk seçimleri estetik algı üzerinde etkin olduğu kadar verdiği hisler, yaptıkları çağrışımlar dolayısıyla maruz kalan kişinin ruh halini de etkiliyor.

Bu noktada her nevi mekanımızı tasarlarken ya da onu elden geçirip renk uygulamalarıyla değişiklikler yapmak aşamasında etkin seçimler yapabilmek üzere renkleri yakından tanıyoruz.

Mekanımız aktif mi dinlendirici mi olsun istiyoruz?

Kendimiz içindeyken nasıl hisler yaşamak istiyoruz?  Bu mekanı ziyaret edenler nasıl hissetsin?

Mekan sahibi olarak kendimizle ilgili nasıl bir mesaj vermek istiyoruz? (Ya da bir başkası için bu anlamda rehberlik yapıyorsak mekan sahibiyle ilgili olarak...)


Renkleri psikolojik olarak değerlendirirken etkin renk kombinasyonlarını da renk formülleri üzerinden değerlendireceğiz.


Eğitim Bilgileri

Mimarlar, endüstri mühendisleri, film / reklam filmi gibi görsel yapılar içinde ya da organizasyonlarda mekan tasarımı yapanlar ile kendi mekanlarını dekore etmek isteyenler ve tabii ki renklere ilgi duyan herkes.

Bu atölye ile hem zevkimize hem de amacımıza uygun seçimler yapmak konusunda yol katediyoruz.

Her nevi mekanımızı tasarlarken ya da onu elden geçirip renk uygulamalarıyla değişiklikler yapmak üzere seçimlerimizi yapmak üzere renkleri & tonlarını yakından tanıyarak etkin kullanmanın yollarını araştıracağız.

.Mekanımız aktif mi dinlendirici mi olsun istiyoruz?

.Kendimiz içindeyken nasıl hisler yaşamak istiyoruz?

.Bu mekanı ziyaret edenler nasıl hissetsin?

.Mekanımızı daha büyük ya da daha küçük / samimi göstermek için renkleri nasıl kullanabiliriz?

.Renk tonlarını ve dokuları / yüzeyleri bir araya getirirken hangi detaylara dikkat edelim?

.Mekan sahibi olarak kendimizle ilgili nasıl bir mesaj vermek istiyoruz? (Ya da bir başkası için bu anlamda rehberlik yapıyorsak mekan sahibiyle ilgili olarak...)

.Renkleri psikolojik olarak değerlendirirken etkin renk kombinasyonlarını da renk formülleri üzerinden değerlendireceğiz.

.Trend renk takip kaynakları & trend renkleri nasıl kullanabiliriz?

.Ve tabii ki hikayesi olan bir mekan yaratmanın formülünü öğreneceğiz.


Renkleri hem psikolojik, hem de estetik olarak etkin bir şekilde kullanarak kendini ve sahibini ifade eden mekanlar yaratmak. 

17 Ekim Pazartesi 18.30-21.30

19 Ekim Çarşamba18.30-21.30

24 Ekim Pazartesi 18.30-21.30

Aslı Gürsözer

Merhaba

Ben Aslı! Tanışmak için size kendimden biraz bahsetmek isterim…

Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat bölümünden 2004 senesinde mezun olduktan sonra çok şanslıydım ki Türkiye’nin önde gelen reklam ajansları ve kurumsal firmalarında marka yönetimi bölümlerinde çalıştım.

Geçen birkaç yılın ardından içimde yükselen yeni şeyler öğrenme aşkıyla İstanbul Moda Akademisi ve Lasalle Akademi’de Moda Tasarımı & Styling eğitimleri aldım. Bir süre moda tasarımcısı Gül Ağış ile birlikte çalıştıktan sonra kendi tişört markamı çıkardım.

Kalıp, kesim olarak birebir aynı tişörtlerin farklı renklerinin satış rakamları arasındaki muazzam farklar beni renkleri mercek altına almaya doğru götürdü.

Böylece bireysel renk analiziyle başlayan yolculuğum, marka tasarımlarında & film / diziler ile dijital oyunlarda görsel hikaye kurgusu yapabilecek şekilde renkleri sembol olarak ele almaya doğru evrildi.

Şimdilerdeyse; bir yandan bireylere, girişimci & girişimci adaylarına, firmalara & projelere yönelik renk danışmanlığı yaparken diğer yandan renkleri etraflıca ele alarak kurguladığım eğitimleri renklere dair farkındalık geliştirmek isteyenlerle paylaşıyorum. Eş zamanlı olarak da İstanbul Moda Akademisi’nde renk eğitimleri veriyorum.

Ve evet meraklı bir insanım! Astroloji, mandala, yoga! Yolumu aydınlatan diğer rehberlerim! Bolca okurum, derinleşerek öğrenirim ve sıkça paylaşırım! Ve elbet ben de sizi tanımak isterim. Karşılaşmak umuduyla!

Ig > @renkokulu/www.renkokulu.com

650 TL (KDV Dahil)

Khas Mensubu Akademisyen & İdari Personeline, Khas Mezun & Öğrencilerine %50 indirim imkanı bulunmaktadır.

Yazılım ve Uygulama KHAS Bilgi Teknolojileri Direktörlüğü