Resimli Çocuk Kitaplarına Giriş

Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü
Başlangıç Tarihi:
Süre: 6 saat / 1 gün

Okul öncesi ve ilkokulun ilk yıllarına yönelik üretilen resimli çocuk kitaplarının yazılma, çizilme ve yayımlanma sürecine dair giriş seviyesinde bilgilerin paylaşılacağı bu eğitimde katılımcılar birçok resimli kitabı inceleyerek resimli çocuk kitaplarının olmazsa olmazlarını öğrenecek. Teorik bilginin yanı sıra uygulamalı bir süreç olarak tasarlanan bu eğitimden ayrılırken katılımcılar birkaç tane öykü kurgusu hazırlamış olacaklar. Çeşitli yaratıcı yazı oyunları ile ilerleyecek atölyede hem öykü hem de şiir çalışmaları yapılacak.  


Eğitim Bilgileri

2-8 yaş arası çocuklara yönelik yayımlanan resimli çocuk kitaplarına ilgi duyan herkesin katılabileceği bir eğitim. Bu kitapları yazmak isteyen veya bu kitapları daha etkili bir şekilde okumak isteyen herkes katılabilir. 

  • Yaratıcılık nedir? Hayal gücü nasıl genişler?  

  • Resimli kitap nedir? Resim-metin dengesi nedir?  

  • Resimli kitapların okuma kültürüne katkısı nedir? 

  • Zihne ve kalbe dokunan resimli kitaplar yazmanın sırları nelerdir?  

  • Resimli çocuk kitaplarının olmazsa olmazları nelerdir? 

  • Hikaye kurgusu nasıl matematik problemi gibi çözülür? 

  • Resimli çocuk kitaplarında 500 kelimeye dünyaları sığdırmak!  

Katılımcıların 3 öykü kurgusu ile dersten ayrılmaları beklenir. 

Tüm materyaller eğitimci tarafından sağlanacak. Katılımcıların heves ve hayalleriyle gelmeleri yeterli.  

20 Kasım Pazar

10.00 - 16.00

Tüm katılımcılara katılım belgesi verilir. 

Tülin Kozikoğlu 

Psikolog, yazar Tülin Kozikoğlu, 1990 yılında Boğaziçi Üniversitesi, Psikoloji bölümünden mezun olmuş ardından ABD'de Duquesne Üniversitesinde İşletme Bölümünde yüksek lisansını tamamlamıştır. 1995-2001 yılları arasında çimento ve demir-çelik sektörlerinde pazarlama alanlarında çalışmıştır.

Tülin Kozikoğlu, 2006 yılında bu yana çocuk edebiyatı ile ilgilenmektedir. 2007 yılında TRT'nin Türkiye'de Radyo Yayıncılığının 80. yılı kutlamaları kapsamında açtığı çocuklar için radyo oyunu yarışmasında ikincilik kazanmıştır.

Tülin Kozikoğlu, çocuk kitaplarının yanı sıra Sabah Gazetesi Kitap Ekinde çocuk kitapları tanıtımı yapmakta ve çocukla seyahat konularında gezi yazıları yazmaktadır.

Aynı zamanda University of Pittsburgh bünyesinde gerçekleştirilen Western Pennsylvania Writing Project-The Writer's Institute'den aldığı eğitim paralelinde ilkokul öğrencileri için "Keyifle Okuyorum, Özenle Yazıyorum" isimli yaratıcı yazı atölyesini düzenlemektedir.

Tülin Kozikoğlu, bu atölyeden yola çıkarak ilkokul öğretmenlerine Çocuklara Yaratıcı Yazı Nasıl Öğretilir başlıklı eğitim vermektedir.

750 TL (KDV Dahil)

Yazılım ve Uygulama KHAS Bilgi Teknolojileri Direktörlüğü